top of page

Niezwykła, zajmująca i miejscami smakowita historia mięsnej obsesji ludzkości.

 

Wydawca: Czarna Owca; Premiera: 15 Luty 2017

 

"Mięsoholicy: 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka" to wyprawa w głąb historii i nauki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, które dotąd leżało nietknięte przez lata, podczas gdy trwały dysksje na temat zdrowotnych i etycznych aspektów jedzenia mięsa: Dlaczego ludzie w ogóle jedzą mięso? Co jest takiego w mięsie, że tak bardzo go pożądamy? Z perspektywy ewolucji, historii, sztuki kulinarnej i smaku, marketingu, biochemii, neuropsychologii i antropologii Marta Zaraska odkrywa dlaczego tak bardzo jesteśmy uzależnieni od mięsa.

WIADOMOŚCI:

 

  • Już wkrótce również chińskie i hiszpańskie (wychodzi 26 czerwca 2019) tłumaczenia "Mięsoholików" -- to już sześć!

  • Japońskie i koreańskie tłumaczenia "Mięsoholików" już dostępne

 

  • Recenzja w Polityce: "opisana z naukową precyzją podróż przez historię, która zaczyna się przed milionami lat". Czytaj więcej...

  • Obejrzyj wywiad ze mną w Dzień Dobry TVN:

 

 

 

 

 

 

  • Obejrzyj wywiad ze mną w Pytaniu na Śniadanie:

 

 

 

 

Screen Shot 2018-03-14 at 11.25.13 AM.pn
Meathooked_cover copy.jpg
360_978-84-17121-22-8jpg_2.jpg
ZAMÓW JUŻ TERAZ!
POLECAJĄ MIĘSOHOLIKÓW:

"Od roli mięsa w ewolucji ludzkiego mózgu po wybór ostatnich posiłków przez więźniów skazanych na śmierć, od wegańskiej seksualności po powody dla których nie jadamy zwierząt mięsożernych, Mięsoholicy to pięknie napisana i naukowo dokładna wyprawa w głąb skomplikowanego związku między ludźmi a mięsem.  Zarówno dla wegetarian jak i dla tych co jedzą mięso, ta książka będzie zajmującą, prowokującą podróżą.  A po drodze Marta Zaraska tworzy wyjątkowo przekonujący argument iż nasza planeta nie jest w stanie przetrwać naszego rosnącego uzależnienia od mięsa."

 

— Hal Herzog, Profesor psychologii na Western Carolina University i autor książki Some We Love, Some We Hate, Some We Eat: Why It’s So Hard to Think Straight About Animals

 

"Czasem sekret polega na zadawaniu właściwych pytań. Poprzez zgłębienie pozytywów i negatywów historii mięsa, Marta Zaraska kieruje nas ku szerokiemu wahlarzowi  przemyślanych zagadnień. Mięsoholicy to książka, którą powinno się przeczytać."

— Mark Kurlansky, autor bestsellerowych książek Salt i Cod

 

Mięsoholicy, fascynująca książka Marty Zaraski, oferuje wartkie, przekonywujące spojrzenie na mnogość powodów dla których ludzkość jest uzależniona od białka zwierząt. Niezależnie czy jesteś weganinem, zapalonym miłośnikiem mięsa, czy też gdzieś pomiędzy, ta książka pomoże ci lepiej zrozumieć dlaczego ty i twoi bliscy jecie to co jecie.”

 

—David Robinson Simon, autor książki Meatonomics: How the Rigged Economics of Meat and Dairy Make You Consume Too Much – and How to Eat Better, Live Longer, and Spend Smarter

 

"Skrupulatnie udokumentowana i napisana z sensem humoru, Mięsoholicy to książka która wyjaśnia ten dziwny romans który tak wiele ludzi ma z mięsem. Jak się to wszystko zaczęło, dlaczego tak się szerzy i dlaczego ten romans źle się kończy - z punktu widzenia zdrowia - dla tak wielu ludzi?"

— Dr. Neal D. Barnard, profesor medycyny na George Washington University School of Medicine, autor książek m.in. Pokonaj cukrzycę z doktorem Barnardem

 

"Mięsoholicy to fascynująca, i często zaskakująca, eksploracja człowieka - mięsożercy. Na każdym kroku historia jedzenia mięsa jest bardziej skomplikowana i ciekawsza niż możnaby się spodziewać. Zaraska oferuje przekonywujące i prowokujące dowody na to, że dziś jadamy mięso z powodów których mało kto się domyśla. Jest to książka, którą każdy kto jada mięso powinien przeczytać."

— Christopher Leonard, autor książki The Meat Racket, The Secret Takeover of America's Food Business

 

“Starożytne, egipskie mumie mięsne? Wegańska seksualność? Smakowita wołowina zrobiona z marchewek? Mięsoholicy pękają w szwach od ciekawostek -- od ekologii Plejstocenu po politykę nowoczesnej produkcji mięsa. Ale Mięsoholicy to znacznie więcej niż wartko płynąca opowieść o osobliwościach ludzkiego mięsożerstwa. To również świetnie udokumentowany argument za żywnościowym i ekologicznym rozsądkiem. Błyskotliwy argument Marty Zaraski za przyszłością w której zmniejszymy swoje uzależnienie od mięsa zasługuje na szeroką uwagę.”

—Richard Wrangham, profesor antropologii na Harvard University i autor książki Walka o ogień: jak gotowanie stworzyło człowieka.

 

"Dobrze udokumentowane, odświeżająco optymistyczne spojrzenie na poważne zagadnienia, wolne od ideologicznych prekoncepcji."

—Kirkus Reviews

bottom of page